logo کاقه ارز

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید یعنی یک فرد غیرانگلیسی زبان هستید که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد و می‌داند که برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باید در یکی از آزمون‌های بین‌المللی شرکت کند تا میزان تسلط خود به زبان انگلیسی را محک بزند. آزمون تافل (TOEFL) یکی از مشهورترین این آزمون‌های بین‌المللی است که در بسیاری از کشورها و دانشگاه های دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

آزمون تافل (TOEFL) چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) که مخفف Test of English as a Foreign Language است، یک آزمون استاندارد است که میزان تسلط آزمون‌دهنده را در چهار مهارت زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند. این آزمون بر نحوه استفاده از زبان انگلیسی در چارچوب آکادمیک تمرکز دارد، بنابراین بیشتر برای افرادی که برای اهداف تحصیلی مهاجرت می‌کنند، مناسب است.

چه کسانی باید در آزمون تافل شرکت کنند؟

همان‌طور که در بالا گفته شد هدف از طراحی این آزمون دانش‌‌آموزان و دانشجویانی است که قصد تحصیل در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان را دارند. افرادی که باید در این آزمون شرکت کنند شامل گروه‌های زیر هستند:

– دانش آموزانی که وارد دبیرستان‌های کشورهای انگلیسی‌زبان می‌شوند.

– دانشجویانی که در دوره‌های ۲ ساله کالج در کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته می‌شوند.

– افرادی که به دنبال دریافت گواهینامه یا مجوز در یک حوزه خاص هستند.

– افرادی که برای مهاجرت، نیاز به اثبات میزان مهارت خود در زبان انگلیسی دارند.

– افرادی که می‌خواهند مهارت خود در زبان انگلیسی را در چهارچوبی رسمی ارزیابی کنند.

طراحان آزمون تافل توصیه می‌کنند که دانش‌آموزانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند حداقل پایه یازدهم یا ۱۷ ساله باشند. چون در این آزمون نیاز به خواندن متون دشوار و آشنایی با لغات سطح بالا است و بسیاری از دانش‌آموزان قبل از پایه یازدهم با این نوع متون آشنایی ندارند.

برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها تحت شرایطی افراد را از شرکت در آزمون بین‌المللی تافل معاف می‌کنند. مثلا از نظر برخی از این دانشگاه‌ها، افرادی که درصد خوبی از بخش‌های نگارش و خواندن زبان انگلیسی در آزمون‌های ACT یا SAT کسب کرده‌ باشند، افرادی که طی دو سال گذشته در این آزمون شرکت کرده باشند و افرادی که مدرکی از یک کشور انگلیسی زبان داشته باشند نیاز به شرکت در آزمون تافل ندارند.

چرا در آزمون TOEFL شرکت کنیم؟

شرکت در آزمون تافل

زبان آکادمیک اغلب رسمی و پیچیده است، بنابراین حتی افرادی که سال‌ها زبان خوانده‌اند هم در محیط انگلیسی آکادمیک با چالش مواجه می‌شوند. پیش از پذیرش شما در یک دوره تحصیلی، کمیته پذیرش آن دانشگاه می‌خواهد بداند شما از عهده دوره‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، برخواهید آمد. آن‌ها از نمره آزمون شما به عنوان یک معیار استاندارد برای سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی شما استفاده می‌کنند. ۹۰۰۰ دانشگاه در ۱۳۰ کشور شامل آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزلند نمره تافل را قبول می‌کنند.

انواع آزمون های تافل

۹۷ درصد آزمون‌های تافل به صورت اینترنتی (IBT) برگزار می‌شوند. در این نوع آزمون، به هر یک از شرکت‌کنندگان در اتاق آزمون یک کامپیوتر اختصاص می‌یابد. ۳ درصد از آزمون‌های تافل به صورت کاغذی برگزار شده که مهارت صحبت کردن شرکت‌کنندگان را ارزیابی نمی‌کند؛ بنابراین طراحی آزمون تافل در حال حذف این نوع آزمون هستند. بسیاری از موسسات آموزشی سراسر جهان فقط تافل IBT را قبول دارند. شما می‌توانید هرچقدر که می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید؛ تنها شرطی که وجود دارد این است که از آخرین آزمون شما حداقل ۱۲ روز گذشته باشد.

ساختار آزمون های اینترنتی تافل

این آزمون دارای چهار بخش است و معمولا چهار ساعت و نیم طول می‌کشد. این چهار بخش شامل خواندن، گوش کردن، صحبت کردن و نوشتن است. امتیاز هر بخش از ۳۰ محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن امتیاز نهایی از ۱۲۰، امتیاز به دست آمده از تمام بخش‌ها باهم جمع می‌شود.

بخش ۱: خواندن

سوالات این بخش کاملا به صورت چندگزینه‌ای ارائه می‌شوند. هرکدام از قسمت‌های این بخش‌ها دارای سه یا چهار متن هستند که برای هر متن ۱۲ تا ۱۴ سوال مطرح شده است. این متن‌ها می‌توانند در خصوص هر موضوع آکادمیکی شامل علم، تاریخ یا ادبیات باشند.

بخش ۲: گوش دادن

در بخش گوش دادن آزمون تافل هم سوالات کاملا چندگزینه‌ای هستند. هر قسمت از این بخش شامل چهار تا شش سخنرانی با شش سوال برای هر کدام و دو یا سه گفتگو با پنچ سوال برای هر کدام است.

بخش ۳: صحبت کردن

بخش صحبت کردن در آزمون تافل

این بخش کمی پیچیده‌تر از بخش‌های خواندن و گوش کردن است اما خوشبختانه، هرکدام از قسمت‌های این بخش همیشه از الگوی یکسانی پیروی می‌کنند، بنابراین می‌توانید خود را برای آن آماده کنید. در بخش صحبت کردن، شش تکلیف قرار دارد. دو تکلیف اول به صورت مستقل بوده از شما می‌خواهند در مورد افکار و تجارب خود صحبت کنید. چهار تکلیف آخر به یکدیگر وابسته بوده و شما باید بر اساس یک گفتگوی یا یک متن، به سوالات پاسخ دهید. در ادامه هر یک از این دو قسمت را مرور می‌کنیم.

۲  تکلیف مستقل

– تکلیف اول در مورد علایق یا افکار شما در خصوص یک موضوع خاص سوال می‌کند.

– تکلیف دوم نظر و عقیده شما را سوال کرده و از شما می‌خواهد بین دو گزینه، یکی را انتخاب کنید.

۴ تکلیف بهم پیوسته

– تکلیف شماره ۳ از شما می‌خواهد یک متن کوتاه را خوانده و سپس به گفتگوی بین دو نفر که در مورد همان موضوع داخل متن بحث می‌کنند گوش کنید (معمولا آن‌ها موافق یا مخالف بخش‌هایی از آن متن هستند). سپس نظرات آن‌ها را خلاصه کرده و با متن مقایسه کنید.

– تسک شماره ۴ به شما دو سخنرانی در مورد یک موضوع یکسان می‌دهد؛ یکی از سخنرانی‌ها به صورت شنیداری و یکی مکتوب است. سپس شما اطلاعات به دست آمده از هر کدام را خلاصه کرده یا به سوالات تخصصی‌تر پاسخ می‌دهید.

– تکلیف شماره ۵ از شما می‌خواهد به گفتگوی بین دو نفر که در مورد مساله‌ای با دو راه‌حل صحبت می‌کنند، گوش کنید. سپس شما باید محتوای گفتگوی آن‌ها را خلاصه کرده و نظر خود را بیان کنید. (توجه داشته باشید که تکلیف شماره ۵ اغلب دشوارترین تسک بخش گوش دادن است؛ چون شما باید در مورد سه چیز بحث کنید: آنچه دانشجو گفت، راه‌حل‌های پیشنهادی دانشجو برای یک مساله و راه‌حل مورد نظر شما و علت انتخاب آن).

– تکلیف شماره ۶ از شما می‌خواهد به یک مونولوگ گوش داده و سپس آن را خلاصه کنید یا به سوالات تخصصی در مورد اطلاعات ارائه شده در آن پاسخ دهید.

بخش ۴: نوشتن

بخش نوشتن در آزمون تافل

بخش نوشتن در آزمون تافل دارای دو قسمت است: یک تکلیف مستقل و یک تکلیف پیوسته

تکلیف پیوسته (۲۰ دقیقه)

در این بخش ما باید یک متن کوتاه را مطالعه کرده و به یک سخنرانی گوش داده و آن‌ها را خلاصه کنید یا به سوالات مطرح شده پاسخ دهید.

تکلیف مستقل (۳۰ دقیقه)

در این بخش معمولا از شما خواسته می‌شود بین دو گزینه یکی را انتخاب کرده و دلایل خود را برای آن انتخاب بیان کرده و نمونه‌هایی از این انتخاب را بیان کنید. برای مثال، «آیا با این که بیشتر پدر و مادرها بیش از حد فرزندان خود را کنترل می‌کنند موافق هستید یا مخالف؟» یا «آیا معتقد هستید انسان‌ها ذاتا خوب یا بد هستند؟».

نکاتی برای ارائه عملکرد خوب در آزمون

– تصمیم بگیرید که آیا واقعا به شرکت در آزمون احتیاج دارید یا خیر.

– قبل از آزمون برای موضوعات بخش‌های صحبت کردن و نوشتن، طوفان فکری انجام دهید.

– در طول آزمون از لغات و عبارات کلیدی یادداشت‌برداری کنید.

– زبان انگلیسی را بیشتر وارد زندگی روزمره خود کنید.

– مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن را در محیطی پر از حواس‌پرتی تمرین کنید.

– مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن را با یک زمان‌سنج تمرین کنید.

افرادی که قصد پرداخت شهریه یا هزینه ثبت نام در آزمون‌های بین المللی همچون پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل (TOEFL) را دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان ممکن پرداخت‌های بین‌المللی خود را در کافه ارز انجام دهند.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.